czytanie jest inteligentną metodą oszczędzania sobie samodzielnego myślenia Walter Moers
Blog > Komentarze do wpisu

młody człowiek i morze

Pi Patel to młody Hindus, syn właściciela Zoo, wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jako jedyny ratuje się z katastrofy statku, którym płynął wraz z rodziną i zwierzętami z Indii do Kanady. Jako jedyny człowiek, bo towarzyszami Pi są hiena, orangutan i Richard Parker - ogromny bengalski tygrys. Wkrótce jedynymi pasażerami szalupy ratunkowej, pływającej po wodach Pacyfiku, zostają Pi i tygrys. Ich wspólna odyseja trwa ponad 7 miesięcy, a kończy się u wybrzeży Meksyku.

Wspaniała, poruszająca opowieść. O tej książce ciężko pisać, bo jej prostota fabularna stoi w żywym kontraście w stosunku do ilości metafor, odwołań literackich i ładunku intelektualnego, jakim jest najeżona. Nieracjonalna, momentami absurdalna i sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu i sile przetrwania. Martel, który za Life of Pi (polski tytuł: Życie Pi) otrzymał Nagrodę Bookera, stworzył powieść prawie doskonałą. Opowiedział prostą historię, która nie poddaje się jednoznacznej interpretacji, nikt bowiem nie wie, co naprawdę wydarzyło się na tej szalupie ratunkowej. Autor pogrywa także z emocjami czytelnika, potrafi wywołać u niego nawet skrajne uczucia - od uśmiechu, po horror i zgrozę.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przeczytajcie koniecznie, ta książka być może nie pomoże Wam uwierzyć w Boga, ale pozwoli Wam uwierzyć jeszcze raz w człowieka.

Martel Yann, Life od Pi, 2001.

niedziela, 25 stycznia 2009, iceberg33

Polecane wpisy

  • niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa

    Pomponiusz Flatus, nierozgarnięty rzymski patrycjusz ze znamienitego, ekwickiego rodu wyrusza na wschodnie rubieże Cesartwa. Sprowadza go tam chęć znalezienia ź

  • Autant en emporte le vent

    Na początku była ekranizacja. Trzyczęściowy miniserial, wyprodukowany przez Francuzów z Letitą Castą w roli głównej. Później było poszukiwanie książki, chciałam

  • inwentaryzacja

    Od jakiegoś czasu próbuję policzyć swoje książki. Spisać je w excelu, zweryfikować których z nich mogłabym się pozbyć, do których nie wrócę, których obecność mn

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
awita22
2009/01/25 17:27:52
To książka przepiękna, mądra, niepowtarzalna, kultowa. Do czytania powolutku, smakowania, odkrywania i wracania. Na pewno długo w Tobie pozostanie :-)
-
2009/01/25 19:54:04
zgadzam się w zupełności - świetna książka, która wywołuje w czytelniku emocje
-
eruana
2009/01/26 12:45:40
A ja nie przebrnęłam, jakoś rozważania egzystencjalne w czasie podróży przez morze mnie nie pociągały. Intrygował mnie tygrys, ale też nie na tyle, żeby czytać dalej.
-
iceberg33
2009/01/26 20:05:20
awita, sylwia - zgadzam sie, mam nadzieje, ze pozostanie
to jedna z tych ksiazek, ktora na ostatniej stronie zamyka sie z usmiechem i cichym "wow"
eruana - moze jeszcze kiedys warto podjac wysilek i wrocic do tej pozycji :), a jesli nie to tez ok, przeciez ksiazki to zabawa a nie obowiazek (no chyba ze jestes przed matura albo studiujes zfilologie;))

wiecie co, mam wyrzuty sumienia, ze TAKA ksiazke potraktowalam paroma zdaniami
statystyka
  Sponsorzy bloga
  Reklama na blogach
  Blogvertising.pl